Sziasztok,
a hétvégi henna workshopon a paszta elkészítésének és felhasználási módján kívül jó néhány érdekes dolgot is hallottam a növényről és a történetéről. Kicsit még utána is olvastam. Pár számomra érdekes információt szeretnék megosztani veled ezek közül:
- a henna bőr- és hajfestésre több, mint 5.000 éve használják. A legrégebbi feljegyzés i.e.3.500 körülről származik, az ősi Egyiptomból. Az egyiptomi uralkodók sírjában találtak olyan múmiákat, amelyeknek a körmük és a hajuk hennával volt festve.
- a hennát a balzsamozás, mumifikáció folyamán is használták, mert úgy tartották, hogy ellenállóbbá teszi a bőrt és lassítja az oszlási folyamatot.
- az iszlám területeken tisztelték a henna növényt. Úgy tartották, hogy Mohamed próféta hennát tett az égési sérülésekre, sebekre.
- manapság leginkább az esküvői rítusokhoz kapcsolódik. Hiedelem szerint távol tartja a gonosz szellemeket az újdonsült pártól és szerencsét hoz nekik. Ennek az eredete Egyiptomba nyúlik vissza, Ízisz és Ozirisz mítoszához. A legenda szerint Seth darabokra tépte a testvérét, Oziriszt, a darabokat pedig szétszórta Egyiptom különböző részein. Ozirisz felesége, Ízisz összegyűjtötte férje darabjait, saját két kezével rakta őket össze, a vérétől vörösre színeződtek a kezei. Az egyiptomiak így a vörös kezet a szerelem és hűség szimbólumának tartották. Innen ered az a szokás, hogy a menyasszony kezét vörösre festették az esküvő előtt, ami a szerelmét és a hűségét szimbolizálta jövendőbeli férje felé. Ma már ez a tradíció nemcsak Egyiptomban lelhető fel, hanem Indiában, Pakisztánban, Közel-Keleten és Észak-Afrikában is.
- a henna fa (lawsonia inermis) több mint 7 méter magasra is megnőhet, szereti a tűző napot, így a henna festéssel a bőrödön is nyugodtan mehetsz napozni.
- gyulladáscsökkentő, gombaölő hatást tulajdonítanak neki.
Ha szeretnél hennát készíttetni, keress üzenetben.
Áldás:
Kele Andi
Kép: pixabay.com